— O.M.

Editors – IN DREAM

Editors - IN DREAM

Editors jsou zpět. Po dvou letech a veleúspěšném albu “The Weight Of Your Love” se vrací s novou deskou.
Jestliže ale předchozí deska zcela naplnila očekávání, tak bylo o něco těžší odhadovat jak a kam bude směřovat deska následující.

Koneckonců, ti co byli při příležitosti minulého tour na Pražském koncertě Editors, tak jej mají určite stále v živé paměti. Sám kytarista Justin Lockey v nedávném rozhovoru pro časpois Headliner zmínil:

“Naposledy, když jsme hráli v Praze, to byl nejlepší koncert z turné. Ta atmosféra z publika v malém klubu byla neuvěřitelná a intenzivní”

Koncert to byl fantastický. Atmosféra se dala skutečně krájet – dusno a temno prořezávaly zvuky nabroušených kytar a úderných tónu klavíru Toma Smithe. Zdálo se, že Lucerna Music Bar byl pro takový koncert jako stvořený – každý track z tehdy nové desky fungoval v tomto prostředí naprosto neuvěřitelně.

Ale kam dál? Těžko překonávat tak vynikající počin, jakým byl “The Weight Of Your Love”. 

Čekali jsme dva roky a na svět se před pár dny vynořila nová deska pod názvem “IN DREAM” – vychází, stejně jako minulá, pod labelem PIAS (Play It Again Sam), který má ve svém rosteru i jména jako Balthazar, Enter Shikari, Róisín Murphy, Pixies nebo Mew.


“IN DREAM” je na první poslech deska z zcela jiné sféry, než všechny ty předchozí – beaty jsou více elektronické, kytary tak trochu vymizely a byly nahrazeny těžkým a silným syntetickým zvukem, který nejednoho příznivce překvapí.
Hned úvodní “No Harm” naléhá svou repetitivní temnou a nejistou atmosférou, která se zdá, že naznačuje zcela jiné směřování. Brzo poté ale přichází “Forgiveness” – klasičtí Editors se silnou basovou linkou a textem, který nese velim silný Smithovský rukopis:

The line in the sand ain’t drawn for everyone
The flag in your hand don’t make you American
Stripping your soul back, be forever young.
Forgiveness makes fools of all of us

Ihned poté přichází song takřka megalomanských rozměrů – “Salvation” – gradující masterpiece, čišicí svízelným tlakem a ženoucí se výš a výš. Doprovozeno naléhavým smyčcovým motivem je z toho možná nejlepší věc na desce – je to takzvaný “emotional rollercoaster”; skutečně vás  proveze, probere a následně znovu položí.
Vymaní vás z toho až následující “Life Is a Fear” – nesporně skvělý a chytlavý track, který silně rezonuje osmdesátkovým new-wavem a patřičně temným textem: “Life is a fear of falling. Life is a fear of falling through all the cracks”.
V podobném “depešáckém” duchu se nesou i následující “The Law” a “Our Love”.

Svoji známou hlasovou excelenci dokazuje Tom Smith až skoro ke konci desky v “All The Kings” – to je téměř balada na steroidech, poletující žánrově někde mezi Coldplay a novějšími Radiohead (nemůžu si pomoct, ale někde tam slyším Yorkův “Codex” míchlý s “Viva La Vida”).
A pak už po mírném zpomalení v podobě nádherné “At All Costs” se celá deska loučí s epickými sedm a půl minutovými “Marching Orders”.

“IN DREAM” je skutečně velmi rozdílná deska – kytary skutečně zmizeli, přišli na řadu osmdesátkové synťáky a “depešácká” temnota. Pro ortodoxního posluchače britského indie může tohle být dost odrazující, ale nakonec i ten bude muset uznat, že z toho Editors vůbec nevycházejí špatně.
Jak už je zvykem, tak jsme od Editors obdrželi další emotivní nálož umocněnou stále neutichajícím excelentním vokálem – a jestli jsme se na začátku ptali “kam dál?”, tak je odpověď možná mnohem prostší, než se zdálo: není nutné šplhat neustálé výš a rychleji, ale stojí za to se občas rozhlédnout; zjistit kde stojíme a trochu zaexperimentovat s tím co už máme.
Editors mají všechny své tajné ingredience stále pohromadě – jen si s tím trochu hrají, a zatím jim to funguje. “IN DREAM” je vskutku skvělá deska.

0 comments
Submit comment