— O.M.

HARMONY KORINE: GUMMO

gummo2

“What I like about Gummo are the details that one might not notice at first. There’s the scene where the kid in the bathtub drops his chocolate bar into the dirty water and just behind him there’s a piece of fried bacon stuck to the wall with Scotch tape. This is the entertainment of the future.”

Jméno režiséra Harmony Korina si možná nejeden divák spojí s právě vycházejícím filmem “Spring Breakers” , ve kterém by prý měla excelovat Selena Gomez a který Korine právě režíruje. Harmony Korine ale určitě není žádným režisérským nováčkem – možná pro hollywood, ale pro spoustu filmových nerdů je to autor takřka kultovních snímků “Gummo” a “Mister Lonely”.
Pokud byste o něm cosi hledali v internetových databázích typu ČSFD, asi byste narazili na komentáře typu, že “si mozek vyšňupal koksem” anebo že jeho filmy jsou prostě “odpad” , že “oplývá svým talentem”  a že tyhle filmy prostě nemá cenu ani komentovat.

Pravda je, že jméno Harmony Korine nenajdete v žádných síních slávy, ani na seznamu nominací akademie – ale ať si myslí kdo chce co chce, tak “Gummo” je naprosto úchvátná podívaná.
Ovšem v trochu zvrhlém slova smyslu.

Je to film o white trash – o nejspodnější spodině amerického národa – o takových “jemných” zvrhlostech, které si představit opravdu nedokážete… Xenia, jak se jmenuje městečko, kde se celý snímek odehrává, je místo zbídačené tornádem, které obydlují lidé poztrácející jakékoli základní návyky: kluci střílejí kočky po městě a prodávají řezníkovi, který je přeprodává místní čínské restaurace; domy překypují odpadem, smradem a také semtam nějakou mrtvolou, a městem se potloukají různé existence prahnoucí po čerstvé bloňdaté 14ce ve svém autě…
Tady nefunguje žádný řád – a ani film samotný nemá žádný řád – dějovou linii byste těžko v Gummo  hledali – je to v podstatě jen koláž z tohodle bohem zapomenutého místa, kterou provází zdánlivě labilní klučina s králičíma ušima na hlavě..

Tohle samozřejmě musíte sami vidět, aby jste dokázali vstřebat vše, co bych tu chtěl napsat – úchvatná kinematografie, těžko vysvětlitelné scény, které jsou pro mnoho lidí na hranici přípustnosti, ale taky citlivé momentky… Vše ale zaobalené tímhle šíleným místem a lidma kteří tu bydlí/přežívají..
Tyhle lidi se baví šňupáním lepidla a vdechováním toluenu, zabíjením koček, holením svého obočí, rozbíjením nábytku a podobně… Možná nejvtipněji v kontrastu působí scéna s opilým monologem samotného Korina, který posléze začne osahávat naslouchajícího teplýho černýho trpaslíka – naprosto bez kontextu – jen tak vsazeno. Nic v tom filmu nehledejte – jen spektakulární přehlídku zvrhlosti, ve které tahle nejspodnější spodina žije.

“Gummo” je určitě zajímavý film – teď se ale názory budou rozcházet v tom jestli je jen šílený anebo také excelentní. Za mě je to fantastická koláž výjevů ze života, který my, městští evropani, nejsme schopni pochopit – a to víc mě takový film láká – celou dobu jsem nevěděl na co to vlastně koukám a co se to tam sakra děje – a jako celek je to naprosto fascinující. Instantně jeden z mých nejoblíbenějších filmů.

http://www.imdb.com/title/tt0119237/?ref_=sr_1

0 comments
Submit comment