— O.M.

The Fourth Dimension: Lotus Community Workshop

Že je Harmony Korine jedním z nejpodivnějších filmových tvůrců této generace, již asi není pochyb. Ale co by tak mohlo vzniknout, když spojíme Korina s producenty VICE a zadaným tématem, které je jen s těží uchopitelné, a které je zkrátka z “jiné dimenze”?

V roce 2012 vydal VICE film s názvem “The Fourth Dimension” – koláž krátkometrážních filmů, jehož ústředním tématem zdá se být objevování “vyšších rovin bytí”, existence “čtvrté dimenze”.
Režiséři, kteří se do projektu zapojili, se řídili podle 50-ti bodového tvůrčího “briefu”, který sepsal producent Eddy Moretti. Žádá v něm režiséry, aby zkoumali podstatu “čtvrté dimenze” prostřednictvím excentrického hrdiny (který se ale nesmí jevit jako hrdina), a předkládá několik jednoduchých, za to velmi zvláštních, instrukcí jako např.: Ve filmu se musí objevit vycpané zvíře; Režisér musí jednu ze svých scén odrežírovat s páskou přes oči; Někdo by na sobě měl mít stepařské boty; Musí tam být hudba; Musí tam být láska; Musí to být nejlepší film, co jste kdy udělali; Vaši diváci musí odcházet transformováni, změněni, vzrušeni ale i zděšeni potenciálem svého vlastního bytí.

↑ Behind the scenes: Lotus Community Workshop

Do projektu se zapojili tři režiséři: Harmony Korine, Aleksei Fedorchenko a Jan Kwiecinski.
Korinův segment zobrazuje motivačního “speakera”, který přijel do Nashvillu aby inspiroval lidi kolem sebe a poradil jim kam směřovat dále. Hraje ho Val Kilmer, a shodou okolností se jmenuje Val Kilmer.
Jako “speaker” je ale samozřejmě příšerný, a veškeré jeho rady se skládají z paranoidních výkladů vyššího bytí a jiných dimenzí. Lidé mu ale chtějí naslouchat a věří v jakési znovuzrození a posun do dalších míst.

Tato “performance” Vala Kilmera probíhala naživo s najatými komparsisty, kteří ovšem nevěděli co a jak se bude odehrávat, a tak jsou jejich reakce nefalšované, překvapené a pro diváka mnohdy složité a nepochopitelné. Korine tak možná splnil další bod, který Eddy Moretti vytyčil: Tento film musí rozmazávat hranici reálného a falešného.

Lotus Community Workshop je klasickým Korinovským dílem, ve kterém nemůžeme chtít hledat přílišné filozofické ani narativní tendence.  Korine si zde jen hraje s konceptem, hraje si se svou postavou, hraje si s lidmi, hraje si s mentalitou – hraje si tak trochu se světem. A díky tomu snad ani nemůžeme mít pochyb, že do týmu hledající čtvrtou dimenzi Harmony Korine perfektně zapadá.

⇩  Lotus Community Workshop | 26 min. | Dir. Harmony Korine |
Segment from “The Fourth Dimension” (prod. Eddy Moretti, VICE Media Intl.) | Grolsch Film Works

0 comments
Submit comment